Zdalna rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować

Data dodania: 03.03.2017


Zaproszenie na rozmowę o pracę jest z jednej strony bardzo dobrą wiadomością, bo oznacza, że pracodawca jest realnie zainteresowany naszą kandydaturą na dane stanowisko. Jednak z drugiej strony spotkanie twarzą w twarz z rekruterem jest źródłem wielu niepokojów i stresu. Coraz częściej w ramach poszukiwania odpowiednich pracowników firmy decydują się na poznanie kandydata za pośrednictwem różnego rodzaju pośrednich środków komunikacji. Jak może wyglądać zdalna rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować?

Przygotowanie do rozmowy z rekruterem

Mimo odmiennej formy rozmowy kwalifikacyjnej, pod względem przygotowania merytorycznego nie różni się ona zbyt wiele od tradycyjnego spotkania twarzą w twarz. Przed umówionym terminem rozmowy kandydat powinien dokładnie zapoznać się z dotychczasową działalnością firmy, jej portfolio, misją, opisem funkcjonowania. Dobrym pomysłem jest też analiza oferty pracy, z której można wyczytać wiele cennych informacji odnośnie firmy.

Jeśli w CV kandydat deklarował konkretne umiejętności, które mogą być sprawdzone na rozmowie można się spodziewać tego, że rekruter zechce je zweryfikować. Od znajomości języka obcego, po znajomość aktualnych trendów w danej branży – kandydat powinien się spodziewać tego typu pytań.

Warto też wrócić do oferty pracy, na którą aplikował kandydat, żeby dokładnie pamiętać o wymaganiach i zakresie obowiązków związanych ze stanowiskiem, o jakie się ubiega. Jest to szczególnie ważny etap, jeśli ktoś bierze udział w kilku różnych rekrutacjach.

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet

Jedną z form, jaką może nam zaproponować rekruter jest rozmowa przez internetowe komunikatory. Najczęściej firmy decydują się na czat w formie wideo, który zdecydowanie w największym stopniu odzwierciedla realia spotkania bezpośredniego. Ponieważ rozmówcy mogą się nie tylko słyszeć, ale też widzieć trzeba zadbać o odpowiedni, profesjonalny wygląd oraz odpowiednie otoczenie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli za naszymi plecami będzie widoczny bałagan w domu, chociaż nie wpłynie to na ocenę naszych kwalifikacji, na pewno nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia.

Kandydat powinien też zadbać o kwestie techniczne, głównie stabilne połączenie internetowe, które zapewni płynną rozmowę i nie będzie wybijać nas z rytmu.

Telefoniczna rozmowa o pracę

Alternatywą dla spotkań przez internet są tradycyjne rozmowy telefoniczne. W tym przypadku nie mamy do czynienia z obrazem, a więc kandydat może sobie pozwolić na bardziej swobodne otoczenie, które pozwoli mu się zrelaksować i zmniejszy stres spowodowany rozmową. Dzięki temu można też mieć pod ręka wszelkie materiały pomocnicze i w razie konieczności sięgnąć do nich, żeby ułatwić sobie udzielenie odpowiedzi na kłopotliwe pytanie.

Jeśli na kilka dni przed rozmową dokucza nam ból gardła, chrypka czy inne problemy z układem mowy, warto poprosić o przełożenie rozmowy.

Szukasz dobrego producenta schodów w Szczecinie lub Poznaniu? – schody na wymiar produkuje firma Stairs & Doors.