Nadzieja na lepsze jutro

Data dodania: 19.12.2017


W całej Polsce powstało już wiele podstref ekonomicznych, w których swoje zakłady pracy wybudowało wiele firm. Tym samym dla mieszkańców okolicznych miejscowości pojawiła się szansa na zatrudnienie. Do tej pory jednakże takiej strefy ekonomicznej nie było w mieście Kalisz, a trzeba przyznać, że w ostatnim czasie poziom bezrobocia w tym mieście niepokojąco wzrósł. Jednakże jak się okazuje, taka strefa ekonomiczna ma powstać również w Kaliszu, a więc jest szansa na to, że także i w tym mieście osoby bezrobotne będą miały większy wybór w zakresie miejsc pracy, na które będą mogli aplikować.

Jeszcze w październiku tego roku Rada Miasta Kalisz przegłosowała zgodę na utworzenie specjalnej podstrefy będącej częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Dzięki takiej decyzji będzie możliwe produkowanie w Kaliszu elementów silnika lotniczego typu PW Pure Power. Inwestycja jest zaplanowana na lata 2014- 2018 i ma zapewnić miejsca pracy dla około stu nowych osób. W obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się rynek pracy w Kaliszu, na pewno jest to dosyć spory zastrzyk nadziei wlanej w serca kaliszan pozostających bez pracy.

Moment trzeba wykorzystać

Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzona w Kaliszu to ogromna szansa dla wszystkich mieszkańców miasta jak i całego powiatu. Bezrobocie, bowiem tutaj osiąga coraz wyższy pułap i jego zniwelowanie jest możliwe głównie poprzez duże zakłady produkcyjne. Takich w Kaliszu w najbliższym czasie powinno powstać znacznie więcej i tym samym bezrobocie w tym mieście powinno stopniowo maleć. Zasadniczo, jeśli mówimy o zjawisku bezrobocia w Kaliszu, to w porównaniu z innymi miastami nie jest ono aż takie wysokie, ale z drugiej strony trzeba również zaznaczyć, iż nie wolno zwlekać z podejmowaniem radykalnych działań, aby to bezrobocie nie urosło do niebezpiecznych rozmiarów.

Tym samym trzeba w tym miejscu podkreślić, że strefa ekonomiczna w Bielsko-Biała Praca, to coś najlepszego, co mogło się temu miastu i miejscowemu rynkowi pracy przydarzyć. Można podejrzewać i zakładać, że jeżeli strefa ta będzie się we właściwy sposób rozwijać, to znaczy napływać do niej będą nowi inwestorzy, to problem bezrobocia w Kaliszu oraz w okolicach tego miasta, będzie coraz mniejszy i wręcz zaniknie. Póki, co, należy z dużym entuzjazmem podchodzić do prowadzonych inwestycji i liczyć na to, że na miejscowym rynku pracy nastąpi spore ożywienie.