Jaką umowę wybrać?

Data dodania: 05.05.2017


Poszukując odpowiedniego dla nas stanowiska pracy, pracodawca może nam zaoferować jedną z trzech rodzajów umów – z umową o pracę, umową o dzieło oraz umową zlecenie. Jednak czym się od siebie różnią? Jakie konsekwencje wiążą się z zawarciem każdej z nich? Przypominamy cechy podstawowych rodzajów umów i podpowiadamy, którą z nich wybrać.

Mówiąc w skrócie, umowa o dzieło jest dokumentem jednorazowym, w którym rozliczany jest rezultat, ponieważ celem pracy jest osiągniecie określonego efektu. Wielu kandydatów na stanowisko pracy zapomina o tym, że podpisując umowę o dzieło, nie przysługują im żadne świadczenia i pracodawca nie ma obowiązku ich opłacać. Nie każdy również wie, że przyjmując zamówienie, pracownik nie musi wykonywać pracy osobiście, jednak nawet jeśli dzieło wykona inna osoba, to oficjalnie odpowiedzialność za ostateczny efekt ponosi pracownik, którego nazwisko znajduje się w umowie.

Kolejnym rodzajem umowy jest umowa zlecenie. Ten typ jest o tyle atrakcyjniejszy od umowy o dzieło, że pracodawca podlega obowiązkowi opłacenia składek, jeśli dla zleceniobiorcy jest to jedyne źródło dochodów. Ponadto, zmiana zlecenia może być podstawą do wypowiedzenia umowy, a podpisujący umowę nie jest rozliczany z rezultatu, a z wykonywania określonych w czynności. Warto zaznaczyć, że realizacja zleconych zadań może odbyć się w konkretnym czasie lub bezterminowo. Nie należy zapominać, że w tym przypadku pracownik ma obowiązek wykonać pracę osobiście.

Umowa o pracę to ostatni tym umowy jaką może nam zaoferować pracodawca. To co odróżnia ją od umowy o dzieło i umowy zlecenie to fakt, że podlega pod kodeks pracy. Zmusza to zarówno pracodawcę, jak i pracownika do przestrzegania zasad, które dyktuje kodeks pracy, dotyczące m.in. minimalnego wynagrodzenie oraz dni wolnych oraz urlopów. Umowa o prace to również gwarancja ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, a także możliwość starania się o kredyt lub raty.

W zależności od tego, czego wymagamy od naszego przyszłego stanowiska pracy, do tego powinniśmy dopasować umowę. Jeśli zależy nam na stabilnej formie zatrudnienia, powinniśmy wybrać umowę o pracę. Kiedy przystępujemy do pracy tymczasowej, bezpieczniejszą opcją będzie podpisanie umowy zlecenie, którą możemy zakończyć bezterminowo. Natomiast jeśli współpracujemy z różnymi przedsiębiorstwami, najwygodniejsza dla nas będzie umowa o dzieło, ponieważ nie ogranicza liczby umów zarówno w wieloma jak i z jednym pracodawcą.

Kiedy znamy już wszystkie rodzaje umów, możemy bez obaw czytać ze zrozumieniem wszystkie ogłoszenia rekrutacyjne, przykładowo na portalu szukampracy.pl. Dzięki odpowiedniej wiedzy zadbamy o to, aby pracodawca nie naruszył naszych praw, a my będziemy mogli czuć się bezpieczniej wiedząc, jaką dokładnie umowę zawieramy.


szukam pracy
reklama-internetowa-poznan.pl